1. Πότε και πώς υποβάλλονται οι αιτήσεις από τους γονείς;
Οι γονείς θα μπορούν να υποβάλλουν μόνο ηλεκτρονικά την αίτησή τους, από 2 Σεπτεμβρίου και χωρίς καταληκτική ημερομηνία, μέσω της διαδικτυακής πύλης www.gov.cy ή μέσω της ιστοσελίδας της ΥΔΕΠ στο www.wbas.dmsw.gov.cy.
Σημειώνεται ότι όλοι οι γονείς θα πρέπει να υποβάλουν εκ νέου αίτηση για την νέα ακαδημαϊκή χρονιά 2024-25.
Η υποβολή της αίτηση γίνεται μόνο από τον γονέα που έχει καταστεί δικαιούχος του Επιδόματος Τέκνου (στις πλείστες περιπτώσεις είναι η μητέρα, βάσει της σχετικής νομοθεσίας) και για να έχει πρόσβαση στην πλατφόρμα θα πρέπει οπωσδήποτε είτε να έχει δημιουργήσει και επιβεβαιώσει ενεργό προφίλ στην κυβερνητική πύλη www.gov.cy είτε να είχε προβεί στην αντίστοιχη διαδικασία στην πύλη ΑΡΙΑΔΝΗ. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το https://cge.cyprus.gov.cy/cyloginregistration/register
Οι αιτήσεις μπορούν να υποβάλλονται καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου, όμως η επιδότηση δεν μπορεί να αφορά σε περίοδο πριν τον μήνα υποβολής της αίτησης. Για τις αιτήσεις που θα υποβληθούν εντός Σεπτεμβρίου 2024, η επιδότηση θα καλύπτει ολόκληρο το μήνα Σεπτέμβριο από την ημερομηνία έναρξης φοίτησης του παιδιού.
Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν εγγράψει το δικαιούχο παιδί σε βρεφονηπιακό σταθμό / νηπιαγωγείο που συμμετέχει στο Σχέδιο πριν την πρόσβασή τους στην διαδικτυακή πλατφόρμα και να γνωρίζουν τον αναγνωριστικό αριθμό της τάξης / τμήματος του παιδιού που θα τους δοθεί από τον βρεφονηπιακό σταθμό / νηπιαγωγείο.